„Tajemniczy ogród” w Dzień Ziemi

22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi.  Ponieważ przyroda, która nas otacza, odgrywa niebywałą rolę w naszym życiu, a otoczenie, w jakim się znajdujemy, wpływa na nasze samopoczucie, uczniowie postanowili wystawić sztukę teatralną, której scenariusz oparty był na  motywach powieści F.H.Burnett „Tajemniczy ogród”.

Spektakl poprzedzony został piosenką „Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca” w wykonaniu Julii Sobczyk i Marleny  Bochenek. Następnie uczniowie klasy V, wcielając się w rolę poszczególnych bohaterów, zaprezentowali historię Mary Lennox i Colina Cravena, którzy zmieniają się pod wpływem piękna otaczającego świata, ogrodu, który wspólnie pielęgnują. Przebywanie wśród drzew, krzewów, kwiatów, ptaków i zwierząt pozytywnie wpływa na ich relacje, stają się wrażliwi na piękno, zawiązują przyjaźń i nabierają ogromnej chęci do życia, które chcą brać całymi garściami. Poszczególne części sztuki przeplatane były piosenkami „Pięknie żyć” i „Pamiętajcie o ogrodach” w wykonaniu Wiktorii Wzorek i Oliwii Kundery.

Ponadto w przedstawieniu wzięli udział: Nel Jass jako Mary Lennox, Piotr Palus jako Colin Craven, Nikola Salwa w roli pani Medlock, Michał Kondrak jako Dick Sowerby, Oliwia Kundera – Marta Sowerby, Jakub Kwaśniewski – ogrodnik Ben, Anna Piasecka – kotka Dżarneling, Wiktoria Wzorek – Drozd, Jakub Pawlus i Maciej Domański – oficerowie, Natalka Kędzierska – narrator.

Scenariusz przedstawienia napisała Nikola Salwa, za reżyserię odpowiedzialna była Justyna Szczepanik, scenografię wykonały Jolanta Małecka i Anita Salwa, muzykę przygotował Grzegorz Perczak. Szczególne podziękowania należą się Dyrekcji SP nr 2, P i G w Zagnańsku za użyczenie sprzętu nagłaśniającego,  a także Piotrowi Ślefarskiemu  i Marcie Wychowaniec  za pomoc w przygotowaniu dekoracji oraz Jolancie Żmudzie za pomoc w doborze oprawy muzycznej.

Sztuka miała  zachęcić do kontaktu z przyrodą, która może uzdrowić każdą chorą duszę, do oderwania się od komputerów, telewizorów i sprawić, by piękno otaczającego świata towarzyszyło nam na co dzień.